  • FS300R17KE3BOSA1
FS300R17KE3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS300R17KE3BOSA1
HK JDW NO:
376-FS300R17KE3BOSA1
Datasheet:
FS300R17KE3BOSA1
Step5Bar-code shipping tag
FS300R17KE3BOSA1
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    29
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power Dissipation
    1.65kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1650W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    375A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.45V
  • Turn On Time
    384 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1300 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    27nF @ 25V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Screw
    Module
  • Number of Pins
    29
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C