  • FP25R12W2T4BOMA1
FP25R12W2T4BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FP25R12W2T4BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP25R12W2T4BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FP25R12W2T4BOMA1
Purchasing and Inquiry
FP25R12W2T4BOMA1  Features
High power converter
Wind power
Motor drives
IHM module with IGBT4
AlSiC baseplate
Step5Bar-code shipping tag
FP25R12W2T4BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    23
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    175W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    39A
  • Turn On Time
    133 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    685 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.45nF @ 25V