  • AMK105ABJ475MV-F
AMK105ABJ475MV-F
advertisement
Manufacturer No:
AMK105ABJ475MV-F
HK JDW NO:
782-AMK105ABJ475MV-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AMK105ABJ475MV-F
Description:
M 4.7μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 2136
Step5Bar-code shipping tag
AMK105ABJ475MV-F
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm