  • AISM-1812-R18M-T
AISM-1812-R18M-T
advertisement
Manufacturer No:
AISM-1812-R18M-T
HK JDW NO:
5-AISM-1812-R18M-T
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AISM-1812-R18M-T
Description:
FIXED IND 180NH 700MA 240 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
AISM-1812-R18M-T
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    700mA
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Inductance
    180nH
  • Test Frequency
    25.2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    240mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    220MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 25.2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    AISM-1812
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm