  • AISC-1206-1R2J-T
AISC-1206-1R2J-T
advertisement
Manufacturer No:
AISC-1206-1R2J-T
HK JDW NO:
5-AISC-1206-1R2J-T
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AISC-1206-1R2J-T
Description:
FIXED IND 1.2UH 300MA 3.2 OHM
Step5Bar-code shipping tag
AISC-1206-1R2J-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    10.007382mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    AISC-1206
  • Size / Dimension
    0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    300mA
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    35MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.2Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    380MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 150MHz
  • Q Factor
    45
  • Height
    1.52mm
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm