  • AHA476M10C12T-F
AHA476M10C12T-F
advertisement
Manufacturer No:
AHA476M10C12T-F
HK JDW NO:
192-AHA476M10C12T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHA476M10C12T-F
Description:
AHA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 43mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA476M10C12T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AHA
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.6Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    43mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    73.1mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    43mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Width
    5.3mm