  • AE40-EW-S15
AE40-EW-S15
advertisement
Manufacturer No:
AE40-EW-S15
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-AE40-EW-S15
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
AE40-EW-S15
Description:
DC DC CONVERTER 15V 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AE40-EW-S15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    AE40-EW (40W)
  • Size / Dimension
    3.50Lx2.50W x 0.98 H 89.0mmx63.5mmx25.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    40W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Input (Max)
    1200V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    200V
  • Input Voltage-Nom
    600V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    2.67A
  • Total Power Output-Max
    40W
  • Height Seated (Max)
    25.5mm
  • Length
    89mm
  • Width
    63.5mm