  • ADN2850BCP25-RL7
ADN2850BCP25-RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADN2850BCP25-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADN2850BCP25-RL7
Package:
LFCSP EP
Datasheet:
ADN2850BCP25-RL7
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI, SerialMin 3V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ADN2850BCP25-RL7 Overview
LFCSP EP packages contain it.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape and Reel.The terminations are set at 16.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 25000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices shows the 16 pins.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 5V, the potentiometer conducts.85°C ensures stable operation.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.It can work with the minimum supply voltage of 3V.There is a quiescent current consumption at 3.5μA.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
ADN2850BCP25-RL7 Features
Available in LFCSP EP package
2 Circuits
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 3.5μA
ADN2850BCP25-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. ADN2850BCP25-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable low pass filter
  • Automatic detection of equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as voltage divider
  • Testing equipment
  • Stereo
  • Automatic gain control
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
ADN2850BCP25-RL7
    Select All
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Quiescent Current
    3.5μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Total Resistance
    25000Ohm
  • Resistance Law
    LOGARITHMIC
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LFCSP EP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    30%