  • ADM7154ACPZ-3.3-R7
ADM7154ACPZ-3.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM7154ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM7154ACPZ-3.3-R7
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable Fixed 0.5mm Tin ADM7154 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 5032
Purchasing and Inquiry
Product Description:
Features:
Applications:
Step5Bar-code shipping tag
ADM7154ACPZ-3.3-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
    8
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Width
    3mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Number of Functions
    1
  • Type
    Parameter
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADM7154
  • Pin Count
  • Output Type
    Fixed
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    7mA
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Control Features
    Enable
  • Min Current Limit
    700mA
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • PSRR
    58dB (1MHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.21V @ 600mA