  • LM1117IMPX-3.3/NOPB
LM1117IMPX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1117IMPX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
FEILIDI-LM1117IMPX-3.3/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
Quantity:
In Stock : 1999
Purchasing and Inquiry
Features for the LM1117
For a newer drop-in alternative, see the TLV1117
Available in 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5 V, and adjustable versions
Space-saving SOT-223 and WSON packages
Current limiting and thermal protection
Output current: 800 mA
Line regulation: 0.2% (maximum)
Load regulation: 0.4% (maximum)
Temperature range:
LM1117: 0°C to 125°C
LM1117I: −40°C to 125°C
Description for the LM1117
The LM1117 is a low dropout voltage regulator with a dropout of 1.2 V at 800 mA of load current.
The LM1117 is available in an adjustable version, which can set the output voltage from 1.25 to 13.8 V with only two external resistors. In addition, it is available in five fixed voltages, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, and 5 V.