  • TPS7A8001DRBR
TPS7A8001DRBR
advertisement
Manufacturer No:
TPS7A8001DRBR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS7A8001DRBR
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS7A8001DRBR
Description:
Enable Adjustable 0.65mm Gold TPS7A8001 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2065
Purchasing and Inquiry
Product Description: TPS7A8001DRBR Low-Dropout Voltage Regulator
Key Features:
Applications:
Keyboard Compatibility:
Step5Bar-code shipping tag
TPS7A8001DRBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Max Output Voltage
    6V
  • Quiescent Current
    40μA
  • Accuracy
    3 %
  • Output Configuration
    Positive
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Reference Voltage
    800mV
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Current - Supply (Max)
    350μA
  • Control Features
    Enable
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Number of Regulators
    Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • PSRR
    48dB ~ 38dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1A
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Gold
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    8
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    880μm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Technology
    BICMOS
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • Type
    Parameter
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TPS7A8001
  • Pin Count
  • Output Type
    Adjustable
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Output Voltage
    6V
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    1A
  • Dropout Voltage
    500mV