  • AD8402ARZ10-REEL
AD8402ARZ10-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8402ARZ10-REEL
HK JDW NO:
84-AD8402ARZ10-REEL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8402ARZ10-REEL
Description:
14 Terminations3V 14 Pin AD8402 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD8402ARZ10-REEL Overview
The file is contained in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.256 positions make up the pentometer.14 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices show 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.This object belongs to the AD8402 family.The Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 10nA.The maximum supply current can be set to 900μA.10nA consumes quiescent current.Data can be transferred using 5MHz bandwidth.
AD8402ARZ10-REEL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 10nA
AD8402ARZ10-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8402ARZ10-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Healthcare Products
  • Programmable computer
  • Power meter
  • DAC
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio Volume control
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD8402ARZ10-REEL
    Select All
  • Nominal Supply Current
    Volatile
  • Max Supply Current
    900μA
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    5MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    AD8402
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V