  • AD8402ARUZ50-REEL
AD8402ARUZ50-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8402ARUZ50-REEL
HK JDW NO:
84-AD8402ARUZ50-REEL
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD8402ARUZ50-REEL
Description:
14 Terminations3V 14 Pin AD8402 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD8402ARUZ50-REEL Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are 14.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices displays 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Flow can be restricted using 50kOhm.In the AD8402 family, pentometer belongs.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Among its additional features are the following: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYDuring quiescence, potentiameter consumes 10nA volts of current.
AD8402ARUZ50-REEL Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Quiescent Current at 10nA
AD8402ARUZ50-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8402ARUZ50-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Audio Volume control
  • Power supply
  • Motor control
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
  • Communication device
  • Power calibration
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
AD8402ARUZ50-REEL
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD8402
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm