  • AD5293BRUZ-100
AD5293BRUZ-100
advertisement
Manufacturer No:
AD5293BRUZ-100
HK JDW NO:
84-AD5293BRUZ-100
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5293BRUZ-100
Description:
14 Terminations15V 14 Pin AD5293 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5293BRUZ-100 Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.As of Volatile, this pentometer has been stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 1024 taps.The terminations are set at 14.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.For its performance, it uses 15V.A 14 pin can be seen in the digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 9V~33V ±9V~16.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~105°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.The AD5293 family contains pentometer.The mount is Surface Mount.14 pins are present on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Cascade Pin.A supply voltage of 15V conducts the potentiometer.This digital potentiometer has the following additional features: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONThis electronic potentiometer needs to operate at 200nA supply current in order to deliver its performance.Maximum supply current is 100nA.The bandwidth for data transfer is 520 kHz.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 16.5V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 9V.
AD5293BRUZ-100 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5293BRUZ-100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5293BRUZ-100 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Contrast control of monitors
  • Industrial control circuits
  • Household appliances
  • Used as programmable gain amplifier
  • Voltage control
  • Low power system
  • Testing equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5293BRUZ-100
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±1%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    9V~33V ±9V~16.5V
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AD5293
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Operating Supply Current
    200nA
  • Nominal Supply Current
    200nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.105 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • -3db Bandwidth
    520 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    9V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm