  • AD5290YRMZ50-R7
AD5290YRMZ50-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5290YRMZ50-R7
HK JDW NO:
84-AD5290YRMZ50-R7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5290YRMZ50-R7
Description:
10 Terminations15V 10 Pin AD5290 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5290YRMZ50-R7 Overview
A package containing 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The pentometer consists of 256 positions.There are 10 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of the product is powered by 15V.In the digi devices, 10 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It can supply voltages up to 4.5V~33V ±4.5V~16.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.In the AD5290 family, pentometer belongs.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.There are the following additional features of this digital potentiometer: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 15μA.With 4MHz, it is capable of maintaining high accuracy.The bandwidth for data transfer is 470 Hz.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.With dual supply voltage up to 10V, pentometer ensures stable power.
AD5290YRMZ50-R7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
AD5290YRMZ50-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5290YRMZ50-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Used as programmable gain amplifier
  • Matching Linear Impedance
  • Cell phone
  • Used as voltage divider
  • LEDs
  • Industrial control circuits
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
AD5290YRMZ50-R7
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    650 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    4.5V~33V ±4.5V~16.5V
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    AD5290
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Bandwidth
    0.09 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    15V
  • -3db Bandwidth
    470 Hz
  • Min Dual Supply Voltage
    10V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Length
    3mm