  • AD5290YRMZ10-R7
AD5290YRMZ10-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5290YRMZ10-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5290YRMZ10-R7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5290YRMZ10-R7
Description:
10 Terminations15V 10 Pin AD5290 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5290YRMZ10-R7 Overview
Package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.It is designed 10 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 15V.A 10 pin can be seen in the digi devices.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply ±15V 30V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.AD5290 family member.The Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin.Among its additional features are the following: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONIf the supply current is operated in the range of 15μA or higher, it will provide its performance.When the frequency is set to 4MHz, it maintains high accuracy.Having a maximum supply current of 15μA, digital potentiometer is able to handle any load.In order to transfer data, there is 470 Hz bandwidth available.Use the max dual supply voltage of 15V when conducting this pentometer.A dual-supply voltage can be set up to 10V in order to ensure stable power.
AD5290YRMZ10-R7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
AD5290YRMZ10-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5290YRMZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Used as voltage divider
  • Automatic gain control
  • Communication device
  • Audio level control
  • Refrigerator
  • Healthcare Products
  • Calibration instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
AD5290YRMZ10-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±15V 30V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5290
  • Pin Count
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Bandwidth
    0.47 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    15V
  • -3db Bandwidth
    470 Hz
  • Min Dual Supply Voltage
    10V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Length
    3mm