  • AD5273BRJZ100-R7
AD5273BRJZ100-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJZ100-R7
HK JDW NO:
84-AD5273BRJZ100-R7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5273BRJZ100-R7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5273 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJZ100-R7 Overview
SOT-23-8 packages contain it.The pentometer is stored from OTP.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.The number of positions is 64.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.8 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~105°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.This object belongs to the AD5273 family.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.The supply current must be operated at 100nA in order to deliver its performance.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 100nA.As long as 100nA is set, potentiameter consumes quiescent current.In order to transfer data, there is 6MHz bandwidth available.
AD5273BRJZ100-R7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 100nA
AD5273BRJZ100-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5273BRJZ100-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • LEDs
  • Audio Volume control
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Refrigerator
  • Industrial control
  • Household appliances
  • Programmable power supplies
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJZ100-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5273
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Operating Supply Current
    100nA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.06 kHz
  • -3db Bandwidth
    6MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Length
    2.9mm