  • AD5273BRJZ10-R7
AD5273BRJZ10-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJZ10-R7
HK JDW NO:
84-AD5273BRJZ10-R7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5273BRJZ10-R7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5273 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJZ10-R7 Overview
The package contains SOT-23-8 files.At OTP, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The pentometer consists of 64 positions.There are 8 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.In the digi devices, 8 pins can be seen.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~105°C.10kOhm can limit the flow.The AD5273 family contains pentometer.The Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5.5V.At 3/5V, it delivers voltage.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 100nA.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.Maximum supply current is 100nA.A quiescent current of 100nA is consumed by potentiameter.There are 6MHz bandwidth to transfer data.
AD5273BRJZ10-R7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 100nA
AD5273BRJZ10-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5273BRJZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Sensor auto referencing circuits
  • Analogue circuit
  • Programmable low pass filter
  • Medical equipment
  • Brightness of monitors
  • Stereo
  • Adjustable current control
  • Power supply
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJZ10-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5273
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Operating Supply Current
    100nA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • -3db Bandwidth
    6MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Length
    2.9mm