  • AD5273BRJ100-R2
AD5273BRJ100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJ100-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5273BRJ100-R2
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5273BRJ100-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5273 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJ100-R2 Overview
The package contains SOT-23-8 files.This pentometer begins to be stored by OTP.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Cut Tape (CT) package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.There are 64 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices shows pins 8.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.Family AD5273 includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 8 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.At 5V, the potentiometer conducts.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYThe frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.A quiescent current of 100nA is consumed by potentiameter.
AD5273BRJ100-R2 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 100nA
AD5273BRJ100-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5273BRJ100-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Programmable voltage regulator
  • Adjustable current control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
  • Communication device
  • Programmable I to V converter
  • Noise-free volume controller
  • Motor control
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJ100-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5273
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    OTP
  • Quiescent Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.06 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2.9mm