  • AD5260BRU20-REEL7
AD5260BRU20-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5260BRU20-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5260BRU20-REEL7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5260BRU20-REEL7
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5260BRU20-REEL7 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are set at 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 20000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows pins 14.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 4.5V~16.5V ±4.5V~5.5V voltage capabilities can be used.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 20kOhm.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a tolerance of 30% for the maximum resistance for this digipot.
AD5260BRU20-REEL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5260BRU20-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5260BRU20-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • DAC
  • Voltage control
  • Optic fiber network
  • Used as variable resistor
  • Motor control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjust VCOM settings
  • Household appliances
  • Low power system
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
AD5260BRU20-REEL7
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.31 kHz
  • Taper
    Logarithmic
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±4.5V~5.5V