  • AD5259BRMZ10-R7
AD5259BRMZ10-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5259BRMZ10-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5259BRMZ10-R7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5259BRMZ10-R7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5259 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5259BRMZ10-R7 Overview
There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.There are 10 terminations on this digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.The digi devices show 10 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.10kOhm can limit the flow.The AD5259 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains Selectable Address.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORY; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYThe supply current must be operated at 3μA in order to deliver its performance.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.Max supply current 100nA is possible.There is 100nA quiescent current consumed by potentiameter at 100nA.Data transfers are limited to 2MHz bandwidth.
AD5259BRMZ10-R7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 100nA
AD5259BRMZ10-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5259BRMZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Cell phone
  • Stereo
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio level control
  • Modern office equipment
  • Audio Volume control
  • Noise-free volume controller
  • DAC
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD5259BRMZ10-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5259
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Quiescent Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.8 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    3mm