  • AD5253BRU10
AD5253BRU10
advertisement
Manufacturer No:
AD5253BRU10
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5253BRU10
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5253BRU10
Description:
20 Terminations2.5V 20 Pin AD5253 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5253BRU10 Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.The pentometer consists of 64 positions.The terminations are set at 20.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.For its performance, it uses 2.5V.In the digi devices, 20 pins can be seen.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.You can limit the flow by using 10kOhm.The AD5253 family includes pentometer.The mount is Surface Mount.This potentiameter gets 20 pins on it.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.When the supply voltage is 2.75V, the potentiometer conducts.There is a voltage delivery capability of 3/5V.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.Maximum supply current is 5μA.5μA consumes quiescent current.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.75V.In order to ensure pentometer stable power, the unit runs on dual supply voltage up to 2.25V.
AD5253BRU10 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5253BRU10 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5253BRU10 Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Programmable low pass filter
  • DC/DC conversion circuit
  • Automotive electronics
  • LEDs
  • Used as voltage divider
  • Stereo
  • Voltage control
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
AD5253BRU10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    5μA
  • Quiescent Current
    5μA
  • Bandwidth
    0.4 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Temperature Coefficient (Typ)
    650ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5253
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.75V