  • AD5251BRU50
AD5251BRU50
advertisement
Manufacturer No:
AD5251BRU50
HK JDW NO:
84-AD5251BRU50
Package:
TSSOP
Datasheet:
AD5251BRU50
Description:
14 Terminations2.5V 14 Pin Digital Potentiometers2-Wire, I2C, Serial64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
AD5251BRU50 Overview
The file is contained in TSSOP packages.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 14 terminations.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 2.5V.The digi devices has 14 pins.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Mounted by Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.There is 5μA quiescent current consumed by potentiameter at 5μA.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 2.75V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V.
AD5251BRU50 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Quiescent Current at 5μA
AD5251BRU50 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. AD5251BRU50 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Industrial control
  • Joysticks
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable low pass filter
  • Adjustable current control
  • Testing equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable computer
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5251BRU50
    Select All
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Quiescent Current
    5μA
  • Bandwidth
    0.08 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    650 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz