  • AD5247BKSZ100-R2
AD5247BKSZ100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKSZ100-R2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5247BKSZ100-R2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKSZ100-R2
Description:
6 Terminations3V 6 Pin Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKSZ100-R2 Overview
The package contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.It is designed 6 terminations.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 6.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.This digital potentiometer has the following additional features: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
AD5247BKSZ100-R2 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5247BKSZ100-R2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5247BKSZ100-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Healthcare Products
  • Voltage resistance conversion
  • Medical equipment
  • Automated caliberation
  • Calibration instrumentation
  • Power supply
  • Power meter
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKSZ100-R2
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2mm