  • AD5246BKS10-R2
AD5246BKS10-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5246BKS10-R2
HK JDW NO:
699-AD5246BKS10-R2
Datasheet:
AD5246BKS10-R2
Description:
6 Terminations 3V 6 Pin Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD5246BKS10-R2
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Rheostat
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2mm