  • AD5242BRU100-REEL7
AD5242BRU100-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5242BRU100-REEL7
HK JDW NO:
699-AD5242BRU100-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations 2.5V 16 Pin Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD5242BRU100-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -30% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.069 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    30ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm