  • AD5235BRUZ25-EP-R7
AD5235BRUZ25-EP-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5235BRUZ25-EP-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5235BRUZ25-EP-R7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5235 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5235BRUZ25-EP-R7 Overview
There are 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 1024 taps to protect the overcurrent of this pentometer.There are 16 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 25000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.5V.The digi devices displays 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 25kOhm is possible.Pentometer belongs to the family AD5235.There are 16 pins on this potentiameter.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: ALSO 3-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE AVAILABLEIf the supply current is operated in the range of 3.5μA or higher, it will provide its performance.The bandwidth to transfer data is 35 kHz.
AD5235BRUZ25-EP-R7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
AD5235BRUZ25-EP-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5235BRUZ25-EP-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Testing equipment
  • PC
  • Motor control
  • Voltage control
  • Automotive electronics
  • Speakers
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
AD5235BRUZ25-EP-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Additional Feature
    ALSO 3-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE AVAILABLE
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5235
  • Pin Count
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    35 kHz
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    25000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    30
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Length
    5mm