  • AD5232BRUZ50
AD5232BRUZ50
advertisement
Manufacturer No:
AD5232BRUZ50
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5232BRUZ50
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5232BRUZ50
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5232 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5232BRUZ50 Overview
There is a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 16 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.16 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.This object belongs to the AD5232 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 16 pins.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.The supply current needs to be operated in the range of 3.5μA.A maximum supply current of 3.5μA can be handled by digital potentiometer.There is a quiescent current consumption at 3.5μA.There are 500 kHz bandwidth to transfer data.Use the max dual supply voltage of 2.75V when conducting this pentometer.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V.
AD5232BRUZ50 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5232BRUZ50 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5232BRUZ50 Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Speakers
  • Contrast control of monitors
  • Joysticks
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage resistance conversion
  • Automatic gain control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
AD5232BRUZ50
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5232
  • Pin Count
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    500 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm