  • X9429WS16IZ-2.7
X9429WS16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9429WS16IZ-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9429WS16IZ-2.7
Description:
16 Terminations3V X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WS16IZ-2.7 Overview
There are 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.The terminations are 16.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Limiting the flow with 10kOhm is possible.The X9429 family contains pentometer.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Among its additional features are the following: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
X9429WS16IZ-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9429WS16IZ-2.7 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Analogue circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio Volume control
  • Industrial control
  • Communication device
  • LEDs
  • Stereo
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V