  • MCP4461T-104E/ST
MCP4461T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4461T-104E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461T-104E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461T-104E/ST Overview
The file is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.Positions 256 make up this pentometer.There are 20 terminations on this digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.The MCP4461 family includes pentometer.The mount is Surface Mount.20 pins are present on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Mute, Selectable Address.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.
MCP4461T-104E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Power supply
  • Programmable power supplies
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Stereo
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Automotive electronics
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm