  • AD5228BUJZ10-R2
AD5228BUJZ10-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5228BUJZ10-R2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5228BUJZ10-R2
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet:
AD5228BUJZ10-R2
Description:
Digital PotentiometersPushbutton
Purchasing and Inquiry
AD5228BUJZ10-R2 Overview
It is contained in SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 pacakge.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.There are 32 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.You can limit the flow by using 10kOhm.
AD5228BUJZ10-R2 Features
Available in SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5228BUJZ10-R2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5228BUJZ10-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • Healthcare Products
  • Household appliances
  • Stereo
  • Programmable computer
  • Power supply
  • Speakers
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5228BUJZ10-R2
  • Package / Case
    SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Interface
    Pushbutton
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    100
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C