  • AD5222BRUZ10-REEL7
AD5222BRUZ10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5222BRUZ10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5222BRUZ10-REEL7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminations14 Pin AD5222 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
AD5222BRUZ10-REEL7 Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.It is designed 14 terminations.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.In the digi devices, there are 14 pins.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The AD5222 family includes pentometer.The Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 14 pins on it.When the potentiometer is supplied with 5.4V voltage, it conducts.There are the following additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLYOptimal performance can be achieved by operating the supply current in the 15μA range.Supply currents up to 15μA are supported.When the current is 15μA, potentiameter consumes quiescent current.To transfer data, there are 1MHz bandwidths available.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.7V.With dual supply voltage up to 2.3V, pentometer ensures stable power.Channels on the programmable potentiometer are 2.The consumer IC type can be sorted using VOLUME CONTROL CIRCUIT.
AD5222BRUZ10-REEL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.4V
Quiescent Current at 15μA
AD5222BRUZ10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5222BRUZ10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio level control
  • Stereo
  • DAC
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable low pass filter
  • Programmable computer
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
AD5222BRUZ10-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Additional Feature
    CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5222
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.4V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Channels
    2
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    1MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Consumer IC Type
    VOLUME CONTROL CIRCUIT
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    45
  • Harmonic Distortion
    0.005%
  • Length
    5mm