  • AD5220BRZ10-REEL
AD5220BRZ10-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD5220BRZ10-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5220BRZ10-REEL
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD5220BRZ10-REEL
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5220 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5220BRZ10-REEL Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.128 positions make up the pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices has 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.The AD5220 family includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 8 pins.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYMaximum supply current is 15μA.There is 15μA quiescent current consumed by potentiameter at 15μA.
AD5220BRZ10-REEL Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 15μA
AD5220BRZ10-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5220BRZ10-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Industrial control
  • Programmable low pass filter
  • Programmable computer
  • LEDs
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • Stereo
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
AD5220BRZ10-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5220
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    15μA
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.65 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm