  • AD5204BRZ10-REEL
AD5204BRZ10-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD5204BRZ10-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5204BRZ10-REEL
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD5204BRZ10-REEL
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin AD5204 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5204BRZ10-REEL Overview
There are 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.The following programmable potentiometer includes 4 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, 24 pins can be seen.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The AD5204 family includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 24 pins.It is possible to find Cascade Pin, Selectable Address using this digital variable resistor.At 3/5V, it delivers voltage.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 12μA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 12μA.At 12μA, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 721 kHz.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.Up to 2.3V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5204BRZ10-REEL Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 12μA
AD5204BRZ10-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5204BRZ10-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Contrast control of monitors
  • Audio level control
  • Optic fiber network
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Matching Linear Impedance
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
AD5204BRZ10-REEL
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5204
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Nominal Supply Current
    12μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.721 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    721 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Height Seated (Max)
    2.65mm