  • AD5204BRUZ50-REEL7
AD5204BRUZ50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5204BRUZ50-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5204BRUZ50-REEL7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin AD5204 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5204BRUZ50-REEL7 Overview
It is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 4 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.A 256 position is contained in pentometer.A termination of 24 is intended.You will find here 4 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of 2.5V is provided by 2.5V.On the digi devices, you can see the 24 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 50kOhm.A member of the family AD5204 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 24 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYThe supply current needs to be operated in the range of 12μA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 12μA.Quiescent current is consumed at 12μA.The bandwidth for data transfer is 721 kHz.Use the max dual supply voltage of 2.7V when conducting this pentometer.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.
AD5204BRUZ50-REEL7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 12μA
AD5204BRUZ50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5204BRUZ50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable computer
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
AD5204BRUZ50-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5204
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Nominal Supply Current
    12μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.137 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    721 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm