  • AD5204BRU50-REEL7
AD5204BRU50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5204BRU50-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5204BRU50-REEL7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5204BRU50-REEL7
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5204BRU50-REEL7 Overview
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.There are 24 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 24.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.When using this digital variable resistor, Cascade Pin, Selectable Address can be found.Additional features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
AD5204BRU50-REEL7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5204BRU50-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5204BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Power calibration
  • Voltage resistance conversion
  • Used as variable resistor
  • Programmable low pass filter
  • LEDs
  • Audio level control
  • Power supply
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD5204BRU50-REEL7
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    4
  • Bandwidth
    0.137 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.3V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V