  • AD5201BRMZ50-REEL7
AD5201BRMZ50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5201BRMZ50-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5201BRMZ50-REEL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminations5V 10 Pin AD5201 Digital PotentiometersSPI33 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5201BRMZ50-REEL7 Overview
A package containing 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 33 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 33 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 10.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.AD5201 is a family member.The mount is Surface Mount.10 pins are available on this potentiameter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 2.7V.Voltage can be delivered at +-2.5/3/5V.Additional features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLYTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 15μA.Maximum supply current is 15μA.A quiescent current of 15μA is consumed by potentiameter.Data transfers are limited to 600 kHz bandwidth.Use a dual supply voltage of 2.7V for this pentometer.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.
AD5201BRMZ50-REEL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.7V
Quiescent Current at 15μA
AD5201BRMZ50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5201BRMZ50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Motor control
  • Brightness of monitors
  • Joysticks
  • LEDs
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Audio Volume control
  • Automotive electronics
  • Power calibration
  • Audio level control
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
AD5201BRMZ50-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    33
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5201
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.7V
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    600 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    33
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm