  • AD5201BRM50
AD5201BRM50
advertisement
Manufacturer No:
AD5201BRM50
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5201BRM50
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
10 Terminations5V 10 Pin Digital Potentiometers33 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5201BRM50 Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.Positions 33 make up this pentometer.There are 10 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.A 10 pin can be seen in the digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Added features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLYThis digipot can operate under the 30% maximum resistance tolerance.
AD5201BRM50 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5201BRM50 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5201BRM50 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Matching Linear Impedance
  • PC
  • Automotive electronics
  • Wheatstone bridges
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
AD5201BRM50
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    33
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    10
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    500ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm