  • AD5172BRM2.5
AD5172BRM2.5
advertisement
Manufacturer No:
AD5172BRM2.5
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5172BRM2.5
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5172BRM2.5
Description:
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5172BRM2.5 Overview
Package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.At OTP, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.Mounting in Surface Mount is recommended.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.
AD5172BRM2.5 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5172BRM2.5 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5172BRM2.5 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • Calibration instrumentation
  • Refrigerator
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable power supplies
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
AD5172BRM2.5
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -20% +55%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C