  • AD5161BRMZ100-RL7
AD5161BRMZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5161BRMZ100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5161BRMZ100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5161BRMZ100-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5161 Digital PotentiometersI2C, SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5161BRMZ100-RL7 Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).The pentometer is stored from Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The number of positions is 256.10 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices shows pins 10.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.Pentometer belongs to the family AD5161.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.This potentiameter gets 10 pins on it.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin, Selectable Address.In a 5.5V supply voltage, potentiometers conduct.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.It has the following additional features: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLEIf the supply current is operated in the range of 3μA or higher, it will provide its performance.Despite its 25MHz frequency, it can maintain high accuracy.Max supply current 3μA is possible.There is 3μA quiescent current consumed by potentiameter at 3μA.There are 1.2MHz bandwidth to transfer data.
AD5161BRMZ100-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5161BRMZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5161BRMZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Used as variable resistor
  • Sensor auto referencing circuits
  • Calibration instrumentation
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • Cell phone
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
AD5161BRMZ100-RL7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    AD5161
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    3mm