  • AD5122WBCPZ10-RL7
AD5122WBCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5122WBCPZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5122WBCPZ10-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5122WBCPZ10-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5122 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5122WBCPZ10-RL7 Overview
It is contained in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.A 128 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.Powered by 2.5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 16 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The AD5122 family includes pentometer.16 pins are present on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.A potentiometer conducts at a 5.5V supply voltage.The supply current needs to be operated in the range of 700nA.In order to transfer data, there is 3MHz bandwidth available.
AD5122WBCPZ10-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122WBCPZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5122WBCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Used as programmable gain amplifier
  • Optic fiber network
  • Wheatstone bridges
  • Modern office equipment
  • Power calibration
  • Speakers
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
AD5122WBCPZ10-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5122
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Bandwidth
    3 kHz
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm