  • AD5114BCPZ10-500R7
AD5114BCPZ10-500R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5114BCPZ10-500R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5114BCPZ10-500R7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5114 Digital PotentiometersI2C32 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5114BCPZ10-500R7 Overview
This file is contained in a package of 8-UFDFN Exposed Pad, CSP.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Cut Tape (CT) package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 32 taps.There are 32 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 10kOhm.The AD5114 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 750μA.Max supply current 750μA is possible.Data transfers are limited to 4MHz bandwidth.
AD5114BCPZ10-500R7 Features
Available in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5114BCPZ10-500R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5114BCPZ10-500R7 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Programmable I to V converter
  • LEDs
  • Programmable voltage regulator
  • Household appliances
  • Programmable low pass filter
  • Power calibration
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
AD5114BCPZ10-500R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5114
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750μA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height
    550μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm