  • AD5112BCPZ80-1-RL7
AD5112BCPZ80-1-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5112BCPZ80-1-RL7
HK JDW NO:
84-AD5112BCPZ80-1-RL7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5112 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5112BCPZ80-1-RL7 Overview
8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages contain it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.64 positions make up the pentometer.It is designed 8 terminations.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 80000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.8 pins can be seen in The digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V 2.3V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 80kOhm.Family AD5112 includes pentometer.The Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5.5V.2.5/5V is the voltage it can deliver.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 750μA range.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 750μA.A bandwidth of 4MHz is available for data transfer.
AD5112BCPZ80-1-RL7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5112BCPZ80-1-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5112BCPZ80-1-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Calibration instrumentation
  • Household appliances
  • Programmable voltage regulator
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
AD5112BCPZ80-1-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±8%
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    80kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 2.3V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5112
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750μA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    80000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    2mm