  • AAT3681AIJS-4.2-4-T1
AAT3681AIJS-4.2-4-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3681AIJS-4.2-4-T1
HK JDW NO:
726-AAT3681AIJS-4.2-4-T1
Package:
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
Description:
Constant - Programmable 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) Tape & Reel (TR) 5V 500mA 8 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3681AIJS-4.2-4-T1 Overview
There is a package called Tape & Reel (TR) that contains this item.An included version of it is available in the package 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width).Mounting type is Surface Mount.It is best to set the temperature to -40°C~85°C TA.In order for the device to function, an analog IC named POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT must be used.Charge the device by supplying it with Constant - Programmable current.Among its terminations, there are 8.According to the specifications, it should be rated at 500mA when charging at maximum power.You need 8 pins for it to work.It appears that there are 1 channels available at this time.If it runs off of a 5V battery, then it should be able to run continuously.To ensure the device works properly, the supply voltage should not exceed 7.5V.In the case of a 4.2V output voltage, high efficiency is possible.It is in this instance that the device's output current is set to 500mA.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be kept above 4V in order to maintain normal operation.
AAT3681AIJS-4.2-4-T1 Features
1 channels
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) package
AAT3681AIJS-4.2-4-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3681AIJS-4.2-4-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Modern LA
  • Mobile lighting
  • Marine buoy lights
  • TV sticks
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Golf carts
  • Painting boat
  • Pallet jacks
  • Industrial lighting
  • Fast charge
Step5Bar-code shipping tag
AAT3681AIJS-4.2-4-T1
  • Package / Case
    8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    680mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output Voltage
    4.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
    USB
  • Max Supply Voltage
    7.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    500mA
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Length
    2mm