  • AAT3663IWO-8.4-1-T1
AAT3663IWO-8.4-1-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3663IWO-8.4-1-T1
HK JDW NO:
726-AAT3663IWO-8.4-1-T1
Package:
14-WFDFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable 14-WFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) BatteryManager? Series 5V 1A 14 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3663IWO-8.4-1-T1 Overview
It is contained in the package Tape & Reel (TR).It can be found in package 14-WFDFN Exposed Pad.It appears that the device's mounting type is Surface Mount.Ideally, the temperature should be set to -40°C~85°C TA in order to ensure reliable performance.In order for this device to function, it utilizes an analog integrated circuit called POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT.A charge of Constant - Programmable current is required to be applied to the device.There are 14 terminations in it.The battery pack is set to 8.4V when it comes to the battery.Among the programmable features are Current.It is rated at 1A at maximum charging current.In order for the product to be functional, it requires that you connect the 14 pins according to the instructions.There are a total of 1 channels available for use in this application.Batteries with 5V can be used to power it.To ensure the device works properly, the supply voltage should not exceed 13.2V.There is a constant output current of 1A when it is operating.BatteryManager? series electrical components make up this component.If the supply voltage (Vsup) is kept above 4V, the device will be able to operate normally.
AAT3663IWO-8.4-1-T1 Features
Battery pack voltage of 8.4V
1 channels
14-WFDFN Exposed Pad package
AAT3663IWO-8.4-1-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3663IWO-8.4-1-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Automotive battery charger circuits
  • Fast charge
  • Tablets
  • Electricity bank
  • Automotive electronics
  • Industrial
  • Remote sensor
  • Fleet management
  • Golf carts
  • Robot
Step5Bar-code shipping tag
AAT3663IWO-8.4-1-T1
  • Package / Case
    14-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BatteryManager™
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
    USB
  • Max Supply Voltage
    13.2V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Output Current
    1A
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Number of Cells
    2
  • Programmable Features
    Current
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    1A
  • Battery Pack Voltage
    8.4V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm