  • AAT3221IJS-3.3-T1
AAT3221IJS-3.3-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3221IJS-3.3-T1
HK JDW NO:
726-AAT3221IJS-3.3-T1
Package:
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
Datasheet:
AAT3221IJS-3.3-T1
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC NanoPower™ Series 8 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
Quantity:
In Stock : 10944
Step5Bar-code shipping tag
AAT3221IJS-3.3-T1
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NanoPower™
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    667mW
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.52V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.5μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 100mA
  • PSRR
    50dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Input Bias Current
    1.1μA
  • Length
    2mm