  • AAT3220IGY-3.3-T1
AAT3220IGY-3.3-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3220IGY-3.3-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3220IGY-3.3-T1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AAT3220IGY-3.3-T1
Description:
Fixed 0.95mm PMIC NanoPower™ Series TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 32444
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AAT3220IGY-3.3-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    NanoPower™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    500W
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 100mA
  • PSRR
    50dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    50dB
  • Input Bias Current
    2.5μA
  • Length
    2.85mm