  • A2F500M3G-FG484
A2F500M3G-FG484
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-FG484
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-FG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
A2F500M3G-FG484
Description:
0°C~85°C TJ 484 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 128 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is used to build this SoC.This system on a chip is packaged as 484-BGA by the manufacturer.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series name of this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.In total, this SoC part has MCU - 41, FPGA - 128 I/Os.It has a 512KB flash.Search A2F500M3G for system on chips with similar specs and purposes.wireless SoCs operate at 80MHz.It uses ARM as its core architecture.The computer SoC is the 484-pin version.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.This SoC system on chip is designed to operate at a temperature of 85°C.There is a maximum supply voltage of 1.575V.The SoC security is powered at least by 1.425V.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-FG484 System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial robot
  • Published Paper
  • Industrial AC-DC
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Keyboard
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Measurement tools
  • ARM processors
  • Body control module
  • Mouse
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-FG484
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 128
  • Speed
    80MHz
  • Connectivity
    ARM
  • Number of Gates
    500000
  • Max Frequency
    100MHz