  • A2F500M3G-FG256I
A2F500M3G-FG256I
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-FG256I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-FG256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F500M3G-FG256I
Description:
256 Terminations-40°C~100°C TJ 256 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 25, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC has been developed.It has been assigned a package 256-LBGA by its manufacturer for this system on a chip.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.It is a member of the SmartFusion? series.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.MCU - 25, FPGA - 66 I/Os in total are included in this SoC part.Ideally, a power supply with a voltage of 1.5V should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.575V.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.425V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.In total, there are 256 terminations, which makes system on a chip possible.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 66 outputs.There is 1.51.82.53.3V power supply required for system on chip.There is a flash of 512KB on it.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for A2F500M3G.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 80MHz.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.The computer SoC has a pin count of 256.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
512KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-FG256I System On Chip (SoC) applications.
  • Samsung galaxy gear
  • Avionics
  • Automotive gateway
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • RISC-V
  • Automated sorting equipment
  • Mouse
  • ARM
  • Published Paper
  • Special Issue Editors
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-FG256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Power Supplies
    1.51.82.53.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
    500000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    24
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops
  • Flash Size
    512KB
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    80MHz