  • A2F500M3G-1FGG484I
A2F500M3G-1FGG484I
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1FGG484I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1FGG484I
Package:
484-BGA
Description:
484 Terminations-40°C~100°C TJ 484 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 128 I/O1.5V Min 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC is built.This system on a chip is packaged as 484-BGA by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.SmartFusion? is the series in which this system on chip SoC falls under.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops, an important feature to keep in mind.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of MCU - 41, FPGA - 128 I/Os in total.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.5V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.There are 484 terminations in total and that really benefits system on a chip.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.Using this SoC chip, you have the option of having 128 outputs.You will need to provide 1.51.82.53.3V power supplies in order to run system on chip.It has a 512KB flash.A search for A2F500M3G will result in system on chips that have similar specs and purposes.A wireless SoC that operates at a frequency of 100MHz is what the wireless SoC does.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.The computer SoC is the 484-pin version.This power supply is rated with a maximum voltage of 1.575V.A minimum of 1.425V are supplied to it.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
512KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1FGG484I System On Chip (SoC) applications.
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Apple smart watch
  • ARM processors
  • DC-input BLDC motor drive
  • Personal Computers
  • PC peripherals
  • ARM support modules
  • POS Terminals
  • Digital Signal Processing
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1FGG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Number of Outputs
    128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.82.53.3V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    13.5kB
  • Operating Supply Current
    16.5mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 128
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    5500
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops
  • Flash Size
    512KB
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm